Tasub teada

Kitarri reguleerimine

Olen arvamisel, et alati saab pilli kõla ja mänguomadusi parandada. Loomulikult sinnamaani, kus kõik parandused on tehtud. Isegi 2000 eurone poest ostetud pill vajab reguleerimist ja kordasättimist,  võib olla isegi mõningast ümberehitamist, sest tänapäeva kiiruse juures teevad enamus vabrikuid pille suhteliselt toorest materjalist. Kuni siis pill tootjalt ostjani jõuab, kulub aega ja selle ajaga puu kuivab ja pill võib olla palju muutunud. Tüüpiline näide on, et kael on keelte pinge all kõveraks tõmbunud ja vajab sirgeks pingutamist. Võib juhtuda isegi, et kael on ebatasaseks kuivanud ja vajab astmetraadi tasanduslihvi. Mida sirgemas reas on astmetraatide harjad, seda madalamale saab lasta keeli ja heli on puhtam kui ebatasase astmetraadi rivi puhul. Muidugi ei tasu arvata, et väga madalal olevad keeled on kõige parem variant, sest madalusega kaob ka keele kõlajõud ja dünaamika, nii et selles asjas peaks jääma keskteele: normaalselt madalad keeled ja hea kõla aga mitte väga madalad keeled ja vilets, jõuetu kõla.

Pilli kõla on kogu instrumendi üksikdetailide koostöö kogusumma. See sõltub puidust, pilli konstruktsioonist, helipeadest, mensuurist (keele võnkumise pikkus), sadulate materjalist, astmetraadi materjalist, kangi vedrude pingest, reguleerimisest, keeltest ja ka pilli vanusest. Lõplik kõla sõltub siis iga üksiku detaili  kvaliteedist ja korrasolekust ja on nende detailide kogusumma. Nii saab ka mitterahuldavat kõla muuta teatud elementide väljavahetamisega (näiteks sadulad, helipead, keeled, roobid).

Tihti “tõmbab kõla alla” mõni üksik detail, nagu näiteks kehv sadulamaterjal. Isegi kallitel firmapillidel kasutatakse vahel konkreetsele pillile mittesobivat sadulamaterjali. Sadulad on väga tähtsad kohad pilli lõpliku kõla saavutamisel. Siin annab siis tihti palju ära teha lihtsalt teise materjali kasutamisega või parema kontakti saavutamisega. Head sadulamaterjalid on hõbe, pronks, luu,  ja mõned puiduliigid nagu eeben, bubinga. Tänapäeval tehakse ka palju erinevaid kunstsadulaid näit. Micarta või Tusq. Häid või halbu sadulamaterjale üldises mõttes pole olemas. Igale pillile tuleb leida sobiv.

Häälestuse parandamiseks kasutan ka ülemise sadula ümberehitamist ja ümberpaigutamist. Pytagoras omal ajal kaela jagamist arvutades tegi väikese vea, arvates, et keele pinge kaelale vajutamisel on igas kaela punktis sama. Siin ta siiski eksis ja see viga lohiseb tänapäevani välja, eriti kuulsamate ja suuremate pillifirmade juures. Tegelikult on kaela ülemises otsas pinge kõige suurem. Praktikas kompenseeritakse pinge erinevust juba ammu roobi sadula liuguritega (nn. oktavite väljahäälestamine). Aga enamusel müüdavatel pillidel on ülasadula asukoht kompenseerimata ja seetõttu esimestel astmetel (pinge kõige suurem) vajutatavad noodid on natuke kõrgemad. Sellepärast on ka tavaliselt lahtised akordid, eriti E, A, C ja D häälestuselt üpris mustad (lahtised keeled on paigas, aga vajutatud keeled on kõrgemad). Seda viga saab parandada ülemise sadula nihutamisega, et kompenseerida ülepingest tulenevad mustad noodid. Praegu on maailmas kasutamisel põhiliselt kolm kompensatsiooni süsteemi: Earvana, Buzz Feiten ja Kerge kompensatsioon. Earvana kompenseerib igat keelt eraldi ja üpris palju. Lahtised akordid on ideaalsed, aga kaela ülemine keskosa jääb madalaks. Ka kaela lõpuosas on probleeme. Buzz Feiten kompenseerib keeli ühepalju  ja samuti üpris palju. Üldine pilt on normaalne, ainult jäävad alles väikesed keelte omavahelised “kraapimised” ja kaela esimene kolmandik jääb siiski madalaks. Ka esimese keele fa jääb madalaks. Samuti on kummaline, et Buzz Feiteni häälestuses peab juba lahtised keeled mustaks häälestama! Millest me siis üldse räägime!?! Kulisside taga on ka kuulda, et profid, kes Buzz Feitenit ametlikult reklaamivad, ei hinda seda siiski mitte. Ilmselt raha siiski loeb!

Tegelikult peaks arvestama kompenseerimisel ka pilli mensuuri (keelte võnkumise pikkus), keelte jämedust ja kõrgust kaelast. Ise kasutan põhiliselt Kerget varianti – kas sirges variandis (elektripillide puhul) või iga keele jaoks eraldi punkti leidmine (põhiliselt eriti nõudlikel akustilistel).
Loomulikult ei ole olemas ideaalset süsteemi. Iga muusik valib vastavalt enda maitsele, vajadusele (kõrva erksusele) ja mängustiilile. Muide, mitmedki väiksemad ja rohkem käsitöö poole kalduvad pillivalmistajad on hakanud kasutama kas Buzz Feitenit või Earvanat. Mõnel uuemal Gretch’il olen kohanud ka Kerget kompensatsiooni (või oli see sattunud kogemata?)
Peab ütlema, et häälestus probleemid tekivad põhiliselt sellest, et astmetraat on ikkagi paigaldatud liiga suurte vigadega. Kui astmetraat on ideaalselt paigas ja tehtud kerge ülasadula kompensatsioon, on kitarr väga hästi häälestuv instrument.

Tasub ka vaeva näha, et leida kitarrile õiged keeled. Iga pill on eriline ja omapärane. Standardmõtteviis, et tõmban jämedamad (või kallimad)  keeled peale – küll ta siis kõlab, ei tööta alati. Mõni kitarr on väga õrn ja tundlik ning vajab ka natuke kergemaid keeli. Kui sellise pilli peale venitada liiga tugevad keeled, on pillist järsku kõik ilu ja tämber kadunud. Jääb ainult kõva tuim tümps. Tänapäeva võimenduste ja eelvõimenduste ajastul saab ka õrnema ja kaunima kõlaga pilli üles võimendada, ilma et peaks liiga jämedaid keeli kasutama. Nii et katseta. Vaheta keelte tootjat ja vaheta jämedust kuni leiad õige. Klassikalistel kitarridel, millel kolmas keel ei kõla väga hästi, saab parema tulemuse komposiitkeeltega (komplektis on tavaliselt kolmas tavakeel ja lisana komposiitkeel). Eriti huvitavad on poleeritud komposiitkeeled nagu Daddario EJ46LP. Kui westernkitarril on liiga terav kõla, võib katsetada “silk and steel” tüüpi keeli, mis annavad pehmema klassikalise kõla. Tavaline “bronze” on ka säravam kui “phoshor bronze”.

Click to access the login or register cheese
x Logo: Shield
This Site Is Protected By
Shield