Tasub teada

Pilli hooldamine

Siin on mõned nõuanded, mida tasuks arvestada pilliga ümberkäimisel.

  • Ära kunagi jäta kitarri liiga niiskesse kohta pikemaks ajaks. Kui see on siiski juhtunud, siis ära vii pilli kohe sealt liiga kuiva ja sooja ruumi. Harjuta ta aeglaselt kuivaga, muidu võivad tulla isegi vanal kitarril liig kiirel kuivamisel praod sisse.
  • Kui kitarr on olnud kaua aega külmas, siis tuppa tulles ära võta teda kohe kotist või kohvrist välja. Las ta soojeneb aeglaselt mõne tunni kotis või kohvris kõigepealt jahedamas ruumis, näiteks koridoris ja siis mõne tunni toas. Sedasi toimides pole vaja karta kondents-niiskust pilli pinnale.
  • Kui on plaanis kitarri keelte vahetamine, tasub sooritada ka kitarri puhastamine. Lakitud pinnad puhasta kergelt veega niisutatud lapiga ja siis kuivaga. Kui on rohkem mustust, võid kasutada ehituspoest saadavat Unit lahustit (teiste nimedega lakibensiin või White spirit), mis ei reageeri lakkidega. Unit lahustiga tuleb puhastada mitu korda. Head puhastusvahendid on arvuti monitori puhastus lapid, mis ei jäta laki peale jälgi. Lakkimata sõrmlaua võid ka puhastada sama Unit lahustiga ja pärast teha õlitamine. Õli ära pane palju ja lase see imbuda mõni tund puidusse ning ülejääk hõõru kuiva lapiga ära. Soovitan osta muusikapoest korralik naturaalne kaela õli, näiteks sidruniõli. Lakitud sõrmlaudu ei tasu hooldada mitte mingite vahenditega, peale lakibensiiniga kergelt immutatud arvutipuhastus lappide, sest mitmedki poes müüdavad vahendid imbuvad pikapeale astmetraadi vahelt laki alla ja jätavad sinna koledad tumedad laigud, tulemuseks kaela laki koorumine. Teatud toiduainete või jookide jäägid ei taha pillilt muidu lahkuda kui nõudepesuvahendiga. Kasuta muidugi ettevaatlikult ja minimaalselt.
  • Kindlasti ära kasuta pilli puhastamisel atsetooni, nitrolahustit ega ka piiritust, sest need võivad mõnede lakisortidega reageerida ja nii võid laki ära rikkuda. Nood vahendid võivad üles sulatada ka pilli plastikust osi.
  • Ole ettevaatlik, kui hakkad pingutama kitarri kaela kruvi. Uuemat sorti kaela sees asuvatel topelt terasvarrastel on selline konstruktsioon, et tugevamal ülekeeramisel võib varras sõrmlaua pealt ära visata. Strati tüüpi pillidel, kui varrast liiga palju lahti keerata, surub kruvi varda ees oleva kaunistava puupunni eest ja järele jääb kole tühi auk.
  • Kitarr on tavaliselt ümarate vormidega ja kui ta asetada lihtsalt kuskile seina või laua najale seisma, kipub libisema ja kukkuma; seepärast  kasuta kitarri alust – hoidjat või aseta ta pikali, kõige parem kohvrisse. Võib asetada ka nurka püsti selliselt, nii et tal pole võimalik libiseda.
  • Kui jätad kitarri kauaks ajaks seisma ja tahad keeled lõdvaks lasta, soovitan ka kaela varras järgi lasta, sest muidu võib varda pinge pikapeale kaela kõveraks keerata. Samas ei pea ka kartma jätta kitarri keelte pinge all seisma, kui varras on piisavalt pingutatud. See ongi kitarri normaalne olukord.
  • Veel üks väike, aga tähtis detail. Lõika alati vasaku käe küüned võimalikult lühikeseks (paremakäelistele), sest küüned söövad sõrmlaua sisse pikapeale sügavad ja koledad vaod. Ka mängu tehnilise külje pealt on parem keeli alla vajutada lühikeste küüntega. Ja veel: pese alati enne mängimist vee ja seebiga käsi, sest higi ja mustus lühendavad tunduvalt keelte eluiga ja pill määrdub kiiresti.
  • Ära kunagi kasuta kitarri juures mingit õli ega muud vahendit, mis sisaldab silikooni. Silikoon tõrjub värvi ja kõik tulevased laki-värvi tööd sellise pilliga muutuvad võimatuks. Silikoonõli ei tohiks üldse majasse tuua! Samuti ei soovita ka sellega autot hooldada.
Click to access the login or register cheese
x Logo: Shield
This Site Is Protected By
Shield