Tasub teada

Pilli ostmise meelespea

Kuna analoogset infot on raske leida, panen siia kirja mõned asjad, mida tasuks tähele panna kitarri soetamisel.

Poes müüdavatel pillidel võivad tulla ette vead:

  • Kael võib olla nii kõver, et ei aita vardast pingutamine (enamasti vana tüüpi ühepoolsete varraste puhul).  Olukord nõuab sõrmlaua sirgeks lihvimist ja uusi krihve. See on kallis remont.
  • On juhtumeid, et varras ei allu üldse pingutamisele. Ilmselt on sattunud paigaldamisel vardale liiga palju liimi ja varras on kinni kiilunud. Seda viga odavamal pillil ei tasu üldse parandada. Seepärast tasub ostmisel veenduda, et kaela varras töötab.
  • Kaela puit kuivab  juba mõne aastaga kokku ja pill vajab astmetraadi tasanduslihvi. Üldiselt vajab enamik odavaid poes müüdavaid pille astmetraadi  tasandamist, viimasel ajal isegi mitmed kallimad.
  • Astmetraadid e. krihvid on nii ebatäpselt paigaldatud, et pilli pole võimalik üldse häälde saada. Seda saab kindlaks teha kas shablooni abil või olukorras, kus oktavid on välja reguleeritud ja peal on suhteliselt uued keeled. Lihtsam tee on kvaliteetse kromaatilise tüüneriga  kael alt üles üle kontrollida. Kõige kindlam kontrollimiseks on esimene keel (kõige peenem), sest selle oktav asub nullpunktis. Kui siis mõned astmed on kas liiga madalad või kõrged, on karta astmetraatide vale paigutust. Sellist viga kohtab isegi kallite ja kuulsate pillifirmade pillide juures. Hetkel (2020 a.) on üldse raske leida pilli, mille sõrmlaud väga täpselt häälestuks.
  • Kui ainult esimesed kaks-kolm astet on kõrged, võib probleem olla ülasadula ebatäpses asukohas.
  • Akustilistel kitarridel võib vahel esineda selline viga, et kaela ja korpuse vaheline nurk on liiga väike, nii et ei saa enam keeli madalamaks lasta. Tuleb hakata roopi madalamaks hööveldama. Seda viga tunneb ära nii, et keeled on kaela kohal liiga kõrgel ja roobil olev luu (sadul) ulatub ainult hästi vähe puidust välja.
  • Kui ei häälestu kõige kõrgemad noodid, võib olla roop valesti paigaldatud.
  • Pilli ostmisel ei soovita liiga palju otsustada välimuse järgi, kuigi hea kitarr on tavaliselt püütud ehitada ka kauniks. Rohkem on mõtet vaadata kõla ja mängitavust, sest see on pilli esmane funktsioon. Tihti on pilli välimus üles klantsitud, aga sisu on nõrk. Tasub ennekõike veenduda, kas heli on puhas, ilma lisanditeta (sirinad, plärinad, kõrinad, teatud ebameeldivad sagedused) ja kas kael on käele mugav. Heal pillil on ka omanäoline tämber. Tasub ka jälgida, kas kõrged ja madalad helid on omavahelises balansis. Mõni pill annab ainult madalat kõminat. Kõige paremini peaksid kõlama keskmised sagedused, sest need on, mis teevad kitarri kuuldavaks ka kaugemalt distantsilt.
x Logo: Shield Security
This Site Is Protected By
Shield Security