Puiduliigid pilliehituses

Alljärgnevalt kirjeldan natuke kitarril kasutatavate levinumate puiduliikide omadusi.

Konkreetselt on mõeldud kõla elektrikitarride puhul, aga laias laastus laieneb ka akustilistele kitarridele:

Lepp – meeldivalt balansseeritud kuiv toon. Üks kõige populaarseimaid puite.
Mahagon – soe ja rikas madal ja keskmine register. Puhas ja ühtlane kõrge register. Aga natuke liiga pehme ja kaela jaoks riskantselt nõrk. Mahagonist kaelad murduvad väga kergesti. Samas kõla pärast siiski vägagi kasutatud ka kaelale.
Saar – läbilööv madal ja terav kõrge register. Väga agressiivne toon.
Kääbussaar – ekstreemselt kerge, väga kuiv toon.
Raske vaher – atakeeriv toon, reageerib kiiresti. Kena ja balansseeritud toon kui kombineerida koos mahagoniga (näitena Gibson Les Paul). Akustilisel kitarril väga meeldiva sooja tämbriga. Sobib ka hästi klassikalisele kitarrile.
Kerge vaher – kaunis ja pehme soe toon. Hea balanss koos mahagoniga.
Paduak – särav ja kuiv toon tiheda alumise registriga. Väga hea puit nii elektrikitarrile kui ka akustilisele. Väga hästi sobib ka kitarri kaela jaoks või isegi sõrmlauaks. Jääb mahagoni ja roosipuu vahele. Kuna kerge töödelda, siis ideaalne akustilise kitarri materjal.
Bubinga – väga raske tüse alumine register. Üks raskemaid puite. Sobib hästi basskitarrile ja sõrmlauaks.
Pähkel – rikkaliku keskmise registriga soe kaunis toon. Kammerliku pilli materjal.
Koa – rikas ja soe keskmine register. Vahel võib olla kena heleda tekstuuriga.
Palisander või Roosipuu – hele soe toon rikka sisuga. Ameeriklased kutsuvad palisandrit miskipärast roosipuuks(rosewood), kuigi päris roosipuu on hoopis teine puuliik, mis on väga kaunis ja hinnaline. Ideaalne puit akustilise kitarri külgede ja põhja jaoks ning elektrikitarri sõrmlauaks. Roosipuul on palju erinevaid liike, mis erinevad teineteisest päris palju. Levinum india roosipuu, mis on ka pehmem teistest ja seetõttu akustilisele eriliselt sobiv.
Eebenipuu ehk must puu – enamasti kasutatakse sõrmlaual. Atakeeriv heli. Kaunis ja ühtlane must välimus.
Pärn – Laia diapasooniga balansseeritud toon, lepa lähedane aga natuke erinevaa sisuga. Hea madala otsaga. Väga hea elektrikitarri kere materjal, eriti kui soovid mugava mängitavusega pilli.
Linnusilma vaher ja laineline vaher – väga haruldase ja hea kõlaga. Kasutatakse tipp-pillide kaelte või sõrmlaudade valmistamiseks või kere pealmise kihina.Väga hea akustilise kitarri puit.
• Toodetakse veel vineerist kerega elektrikitarre (näit. odavamad Epiphone’d). Reeglina on nendel pillidel naturaalkõla viletsam, aga kannatavad jällegi palju rohkem draivi.
• Enamus poes müüdavaid odavamaid akustilisi kitarre on tehtud vineerist ja seepärast neil puudub teatud soojus ja tämber. Meenutab natuke laminaatmööblit. Seepärast tasub otsida, et vähemalt pealmine kõlalaud oleks täispuust, sest juba seegi teeb suure vahe sisse. Kõlaava servast on näha, kas kõlalaud on liimitud kihtidest või ühest tükist.  Vineerist tehakse akustilisi sellepärast, et on mugav ja kindel. Vineeripill ei kuiva lõhki nagu toorest täispuidust pill tihti teeb ja peab tänavakaklustes paremini vastu. Aga ka vineeripillide hulgas võib leida huvitavaid ja häid pille. Teisalt peab ütlema, et ka paljas täispuit ei tee veel pillist head pilli. Kitarr peab olema lisaks heale materjalile ka hästi ja õieti ehitatud.

Helmut Hark
Kitarrimeister.com

 

 

Posted under: Tasub teada

Tagged as: , , , , , , , , , ,

Comments are closed.

Click to access the login or register cheese
x Shield Logo
This Site Is Protected By
The Shield →