Tasub teada

Puiduliigid pilliehituses

Alljärgnevalt kirjeldan natuke kitarril kasutatavate levinumate puiduliikide omadusi.

Konkreetselt on mõeldud kõla elektrikitarride puhul, aga laias laastus laieneb ka akustilistele kitarridele, kuigi akustilisel annab konstruktsiooniga palju rohkem mängida:

Lepp – meeldivalt balansseeritud kuiv toon. Üks kõige populaarseimaid kitarrivalmistamise puite.
Mahagon – soe ja rikas madal ja keskmine register. Puhas ja ühtlane kõrge register. Aga natuke liiga pehme ja kaela jaoks riskantselt nõrk. Mahagonist kaelad murduvad väga kergesti. Samas kõla pärast siiski vägagi kasutatud ka kaelale.
Saar – läbilööv madal ja terav kõrge register. Väga agressiivne ja jõuline toon.
Soosaar – ekstreemselt kerge, väga kuiv toon.
Raske vaher – atakeeriv toon, reageerib kiiresti. Kena ja balansseeritud toon kui kombineerida koos mahagoniga (näitena Gibson Les Paul). Akustilisel kitarril väga kauni sooja tämbriga. Sobib ka hästi klassikalisele kitarrile.
Kerge vaher – kaunis ja pehme soe toon. Hea balanss koos mahagoniga.
Paduak – särav ja kuiv toon tiheda alumise registriga. Väga hea puit nii elektrikitarrile kui ka akustilisele. Väga hästi sobib ka kitarri kaela jaoks või isegi sõrmlauaks. Jääb mahagoni ja roosipuu vahele. Kuna kerge töödelda, siis ideaalne akustilise kitarri materjal.
Bubinga – väga raske tüse alumine register. Üks raskemaid puite. Sobib hästi basskitarrile ja sõrmlauaks.
Pähkel – rikkaliku keskmise registriga soe kaunis toon. Kammerliku pilli materjal.
Koa – rikas ja soe keskmine register. Vahel võib olla kena heleda tekstuuriga.
Palisander ehk Roosipuu – hele soe toon rikka sisuga. Ideaalne puit akustilise kitarri külgede ja põhja jaoks ning elektrikitarri sõrmlauaks. Roosipuul on palju erinevaid liike, mis erinevad teineteisest päris palju. Levinum india roosipuu, mis on ka teistest pehmem ning kergem ja seetõttu akustiliselt eriti sobiv.
Eebenipuu ehk must puu – enamasti kasutatakse sõrmlaual. Atakeeriv heli. Kaunis ja ühtlane must välimus.
Pärn – Laia diapasooniga balansseeritud toon, lepa lähedane aga natuke erinevaa sisuga. Hea madala otsaga. Väga hea elektrikitarri kere materjal, eriti kui soovid hästi mugava mängitavusega universaalset pilli.
Linnusilma vaher ja laineline vaher – väga haruldase ja hea kõlaga. Kasutatakse tipp-pillide kaelte või sõrmlaudade valmistamiseks või korpusele kaanena. Väga hea akustilise kitarri puit.
• Toodetakse veel lamineeritud kerega elektrikitarre. Reeglina on nendel pillidel naturaalkõla natuke viletsam, aga kannatavad jällegi väga hästi draivi.
• Paljud poes müüdavad odavad akustilised kitarrid on tehtud lamineeritud puidust ja seepärast neil puudub teatud soojus, sügavus ja tämber.  Seepärast tasub otsida, et vähemalt pealmine kõlalaud oleks täispuust, sest juba seegi teeb suure vahe sisse. Kõlaava lõigatud servast on näha, kas kõlalaud on liimitud kihtidest või ühest tükist.  Lamineerituna tehakse akustilisi sellepärast, et on mugav ja kindel. Selline pill ei kuiva lõhki nagu toorest täispuidust pill tihti teeb ja peab tänavakaklustes paremini vastu. Aga ka nende hulgas võib leida huvitavaid ja häid pille. Teisalt peab ütlema, et ka paljas täispuit ei tee veel pillist head pilli. Kitarr peab olema lisaks heale materjali valikule ka hästi ja õigesti ehitatud.

 

 

x Logo: Shield Security
This Site Is Protected By
Shield Security